X
zaawansowane
grafika
Adres: Radomska 5
26670 Pionki
Rodzaj: Usługi
Adres: Spacerowa 1
26-670 Pionki
Rodzaj: Dowolna
Rozmiar: 3751[m2]
Adres: Zakładowa 7
26-670 Pionki
Rodzaj: Przemysł
Rozmiar: 844833[m2]84[ha]
ban-zglos-oferte.jpg
Portal
Stowarzyszenie JST na rzecz budowy Drogi Ekspresowej S12
Publikacja: 03-10-2012
grafika

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 25 października 2006 roku. Prezesem Stowarzyszenia jest Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak.
Stowarzyszenie zrzesza jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego, tj. : Gminę Miasta Radomia, Powiat Radom, Miasto Piotrków Trybunalski, Miasto Pionki, Powiat Zwoleń, Powiat Przysuchę, Gminę Zwoleń, Gminę Opoczno, Gminę Przysucha, Gminę Wieniawa, Gminę Gózd, Gminę Gielniów, Gminę Wolanów, Gminę Orońsko.

Głównymi celami Stowarzyszenia są:

  • wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów podmiotów będących członkami stowarzyszenia;
  • inicjowanie, propagowanie, przygotowanie i realizacja na terenie zrzeszonych w stowarzyszeniu jednostek samorządu terytorialnego wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy samorządów na rzecz budowy trasy ekspresowej S 12;
  • koordynowanie i wspieranie współpracy na rzecz budowy trasy S 12,
  • realizacja innych przedsięwzięć promujących budowę trasy ekspresowej S-12.


Droga ekspresowa S-12 to trasa na odcinku Piotrków Trybunalski – Dorohusk (granica z Ukrainą) o długości 315 km. Końcowy odcinek trasy Lublin – do granicy z Ukrainą będzie fragmentem trasy europejskiej E373.
Wraz z drogą ekspresową S8  jest najkrótszym, niemal idealnie równoleżnikowym łącznikiem zachodniej i wschodniej granicy państwa. Dodatkowo łącznie z drogą ekspresową S17 na wspólnym odcinku pomiędzy Kurowem a Piaskami utworzy główną oś transportową województwa lubelskiego.
Alternatywne warianty trasy Wschód Zachód omijające regiony zaangażowane w działania Stowarzyszenia (pokrywające się z przebiegiem dróg nr 74 i 46 są w stosunku do projektu S8/S12 od 12% do niemal 20% dłuższe, a tym samym droższe.
Tereny przez które pobiegnie trasa ekspresowa S12 to obszary charakteryzujące się wysokim, strukturalnym bezrobociem. W powiatach opoczyńskim i zwoleńskim oscyluje ono na poziomie 23%, w mieście Radomiu i powiecie przysuskim przekracza 28%, a w powiecie radomskim sięga prawie 35% (!). Dla porównania, w Częstochowie stopa bezrobocia wynosi niecałe 17%, w Kielcach 16% a w Opolu jeszcze mniej, bo nieco ponad 10%. Gdzie zatem istnieje potrzeba pilnej, komunikacyjnej aktywizacji ? Odpowiedz nasuwa się sama ...

Więcej o działalności Stowarzyszenia pod adresem http://radom.miasto.biz/_portal/1201610633479f1f89ba219

Wyślij link mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ